Fridays 4 Future

Fridays for Future, Youth for Climate ili Youth strike 4 climate samo su neki od naziva za globalni pokret koji se u posljednjih nekoliko mjeseci razvio u globalne prosvjede učenika srednjih škola diljem svijeta. Pokret Fridays for Future započeo je u kolovozu 2018. godine, nakon što je 15-godišnja Greta Thunberg tri tjedna sjedila ispred švedskog parlamenta, kako bi prosvjedovala protiv nedostatka akcije u vezi s klimatskom krizom. Predvođeni Gretom, učenici diljem svijeta prosvjeduju svakog petka zbog toga što više ne vide smisao da se školuju i pohađaju obaveznu nastavu ako im odrasli ne mogu osigurati budućnost svojim konstantnim uništavanjem klime. “Zašto učiti za budućnost, koja ne postoji?” i ” Zašto trošiti mnogo truda da bi se obrazovali, kada naše vlade ne slušaju obrazovane?” glavna su pitanja koja mladi postavljaju.

Sam vrhunac učeničkog globalnog pokreta odvio se 15. ožujka u čak 1209 svjetskih gradova, među kojima su bili i Zagreb, Split, Varaždin i Pula, dok se U Rijeci toga dana održao spontani prosvjed učenika i studenata. Tada je u Rijeci najavljen organizirani prosvjed koji se održao tjedan dana kasnije, 22. ožujka. Organizatori prosvjeda bili su učenici Maša Liverić i Tin Rubil te studentica Ana Maria Štefanac. Tko su učenici Tin Rubil i Maša Liverić, te što je njih potaknulo da pokrenu ovu priču u Rijeci imate priliku saznati u nastavku: