Mirnine Babuške – internet satira koja nas svakodnevno nasmijava

Mirna Savić 25-ogodišnja je studentica novinarstva na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, no javnosti je nedavno postala poznata kroz nekoliko drugačijih imena i lica. Ona je autorica popularnog Instagram profila koji nas svakodnevno nasmijava kroz priče Kristine Kike Nokti Priwatno, Prva Gospođa Hrvatske, Tužna Mirna i brojnih drugih, objedinjenih kroz Mirnine Babuške. Iako profil postoji samo 3 mjeseca, već broji više od 4 tisuće pratitelja koji svakodnevno iščekuju nove epizode omiljenih im likova. Mirna kaže kako to nikako nije očekivala, iako se nadala da će projekt biti uspješan, ova brzina ju je pozitivno iznenadila, a svaki novi pratitelj ju veseli.

Kristina Kika Nokti Priwatno -screenshot videa s Instagram profila Mirnine Babuške

Mirnine Babuške satirična su obrana od svakidašnjih problema i ljudskih osobina koje nas frustriraju, obrađena kroz izmišljene i prenaglašene likove koje snima uz pomoć Snapchat filtera. Jedan od najpoznatijih likova i miljenika publike je Kristina Kika Nokti Priwatno, djevojka koja živi u Dubravi i radi nokte na crno, u svakoj rečenici joj je psovka i nema nikakve moralne i etične standarde. Sljedeća po popularnosti je Prva Gospođa Hrvatske koja predstavlja zagrebačku elitu, nastala upravo kao borba protiv elitizma budući da je Zagreb predstavljen kao centar svijeta i centralizacijom je napravio ljude da misle tako, iako bi zapravo stvarnost trebala biti drugačija.

Dugo su vremena Babuške bile samo ženski likovi, no s vremenom su se pojavili Loš Vic Merkat i Loš Vic Majmun, no prije nekoliko dana došao je i prvi pravi (ljudski) muški lik, a to je muška verzija Kristine- Udlu Lik S Kvarta. Kroz njega Mirna ismijava muškarce kakve ona, ali i žene koje poznaje najviše mrze. On je nezaposlen, razmišlja jedino o nogometu, pije pivu s dečkima, seksistički nastrojen prema ženama, a sina uči istim postulatima.

Udlu Lik S Kvarta – screentshot videa s Instagram profila Mirnine Babuške

Svi ovi likovi veoma ovise o Snapchat filterima jer Mirna sve likove radi preko te aplikacije. Nažalost filteri nisu stalni te se rangiraju prema popularnosti, tako da je svaki dan moguće da filter nestane, a samim time i lik s Babuški. “Najviše bih voljela kad bih mogla Snapcahtu napisat’ pismo i reći da mi vrate sve filtere, međutim ja sam ipak jedan mali profil iz male Hrvatske i to baš ne funkcionira tako.”- kaže Mirna. S tim problemom se pokušala nositi tako da je kroz druge filtere pokušala nastaviti likove, međutim ljudi se vežu za točno određeni glas i točno određeni oblik lica, tako da jedino što joj preostaje je nadati se svaki dan da filter nije nestao dok se ne pojavi neka bolja opcija.

Mirna Babuške najviše voli snimati u svom stanu gdje mora biti potpuna tišina budući da ih snima mobitelom koji ne može najbolje snimiti kvalitetan zvuk. Međutim, ako ju ‘pukne’ inspiracija, zna se dogoditi da neki lik snimi i vani, pa ju tako tete u dućanu znaju čudno gledati.
Iako je bilo govora da će Babuške prijeći i na YouTube, prvenstveno zbog mogućnosti zarade jer ipak svaki njen video vidi oko 7 tisuća ljudi, za sada se drži Instagrama. Instagram je u Hrvatskoj neotkrivena platforma i još uvijek joj se ne pridodaje dovoljno pažnje kao vani, no nada se da bi se to moglo promijeniti.

Humor joj je oduvijek u genima, uvijek je ona bila ta koja je radila zezancije u društvu, bilo kao obrambeni mehanizam ili način razmišljanja, no priznaje kako sad nekad zna i pretjerati jer radi fore od nekih stvari koje ne bi trebala te zna prijeći granicu. Što se tiče toga vidi li se kao komičarka, kaže da intenzivno o tome razmišlja. Ipak iako i za snimanje videa treba hrabrosti jer je svjesna da će video doprijeti do jako puno ljudi, na neki se način iza njega može sakriti i napraviti ga da bude što savršeniji prije nego ga objavi. Kod nastupa uživo publiku vidi direktno ispred sebe i ima samo jednu priliku za dobro ih nasmijati. Za sada svoj humor sistematizira samo kroz Babuške.

Prva Gospođa Hrvatske – screenshot videa s Instagram profila Mirnine Babuške

Osim što kreira Babuške, Mirna piše i blog naziva ‘Onaj Dobar Blog’ koji se sadržajno od njih veoma razlikuje. Kroz njega je puno otvorenija i daje uvid u sferu njene mašte koja nije samo humoristična. Blog sadrži izmišljene priče ljudi kroz koje promišlja o životnim i društvenim situacijama, no u zadnje vrijeme blog je počela koristiti i za društvenu kritiku koja se temelji na stvarnim događajima.
Fakultet ju je veoma oblikovao kao osobu te smatra kako ljudi iz društvenih znanosti imaju širi spektar znanja te su uključeni u sve sfere znanosti, koje njoj omogućuju da bude što bolja novinarka. Žao joj je što je danas situacija takva da se ljudi s diplomom iz društvenih znanosti podcjenjuju, jer to ne bi trebalo biti tako.
Kaže da ju mašta ne blokira u tome da bude dobra novinarka s obzirom na mišljenje da bi novinari trebali biti objektivni, dapače danas je možda slučaj da ljudi s velikom maštom mogu biti i bolji novinari jer su u opisivanju veoma slikoviti te bolje dočaravaju situacije.

Mirna uskoro završava fakultet, a iako bi voljela zarađivati samo od Babuški i bloga, nakon diplome će pronaći posao. Budući da već ima iskustva u radu u medijima kao televizijska i radijska voditeljica, voljela bi raditi na radiju. ‘Radio je jedan topao mediji koji ti je veoma blizu i smatraš ga svojim prijateljem, tako da bih definitivno voljela svoju karijeru pronaći tamo, no Babuške i blog definitivno neću zapustiti.’ – kaže.

Mirnu možete pronaći na Instagramu Mirnine Babuške, a Onaj Dobar Blog na stranici www.mirnasavic.com ili na BlogBusteru.

Ovaj veseo i zanimljiv intervju poslušajte u večerašnjem izdanju emisije Student i po’: